U petak, 13. prosinca 2024. godine u Rovinju, u Grand Park Hotelu održana je redovna Skupština Lovačkog saveza Istarske županije pod predsjedanjem predsjednika Prekalj Graciana.
Skupštinu Saveza svojom prisutnošću uveličali su Boris Miletić, župan Istarske županije, Alen Klabot i Božo Kirin, načelnik i zamjenik načelnika Policijske uprave Istarske, Ezio Pinzan, pročelnik i Željko Lanča, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije, David Modrušan zamjenik gradonačelnika grada Rovinja, te Fabio Steffe, predsjednik Lovske zveze Koper sa suradnikom Orlič Bogomilom..
Prije samog početka rada skupštine u ime Grada Rovinja pozdrav skupštinarima uputio je David Modrušan, dok je Boris Miletić, župan Istarske županije naglasio da slijedeće godine počinje priprema za produljenje Ugovora o zakupu Zajedničkih lovišta koji slijedi 2026., i da će Istarska županija, ukoliko se ne promijene zakonski propisi učiniti sve da i dalje lovačka društva- udruge članice LSIŽ gospodare istima.
Zahvalio se lovcima na dobrom dosadašnjem radu, na svemu što su učinili za dobrobit lovstva i šire društvene zajednice u Istri, a daljnje dobro gospodarenje lovcima zaželjeli su Alen Klabot i Fabio Steffe.
Zastupnicima skupštine podnijeto je Izvješće o radu Saveza za 2023 godinu, Izvješće o financijskom poslovanju za 2023, Izvješće Nadzornog odbora za 2023, donesen je Programa rada Saveza za 2025.,te odluke o iznosu članarine za 2025, upisnini u Lovački savez Istarske županije za 2025., uplati namjenskih sredstava “Fondu za unapređenje i razvoj lovstva” za 2025, financijskom planu Saveza za 2025.i financijskom planu Fonda za unapređenje i razvoj lovstva za 2025.
Sva su izvješća jednoglasno prihvaćena i odluke jednoglasno donesene.
Detaljni Izvještaj o radu Lovačkog saveza Istarske županije za 2023. podnio je Graciano Prekalj koji je naglasio da Savez broji 38 lovačkih udruga-društava u kojima je bilo učlanjeno
3832 lovca i 94 lovačkih pripravnika od kojih je ispit položilo u tri navrata njih 68, te je za njih u cilju popularizacije lovstva i davanja pravog značaja lovačkom članstvu organizirano svečano uručivanje lovačkih diploma.
Nije organiziran ispit za lovočuvare i ocjenjivače trofeja zbog nedovoljnog broja kandidata.
Lovački savez Istarske županije imam ukupno 204 lovaca sa položenim lovočuvarskim ispitom, od kojih 71 posjeduje lovočuvarsku iskaznicu i značku, a ima i ukupno 100 ocjenjivača trofeja.
U toku 2023. Izvršni odbor Saveza je održao 4 sjednice i daleko više neformalnih savjetovanja i sastanaka članova IO međusobno, kao i sa članovima povjerenstava i drugih tijela Saveza. Na sjednicama IO donašane su Odluke i zauzimani stavovi u cilju izvršenja odredaba Statuta i drugih Odluka Skupštine te ostvarenja ciljeva i poslova Saveza.
I u 2023. godini nastavilo se financijski pomagati članicama u isplatama šteta u prometu nastale naletom vozila na divljač, a sve vezano za odluku donesenoj u toku 2020. na izvanrednoj Skupštini, kada je donijeta odluka da lovačka društva, članice Saveza, solidarno na račun LSIŽ uplate namjenska sredstva za sporazumno rješavanje regresnih zahtjeva šteta u prometu, u visini iznosa koji je u 2019. godini ugovoren između članica Saveza i Hrvatskog lovačkog saveza na ime sufinanciranja nacionalne police za štete u prometu, po istom modelu i u istom iznosu kao 2019. i time je spriječeno da pojedina lovačka društva završe u stečaju, i mogućoj likvidaciji.
Međutim, jedna članica nije ispoštovala navedenu odluku, odnosno nije uplatila ta namjenska sredstva.
(„Lim“ Vrsar…..1.327.00 eura)
Nadalje, vrijedi spomenuti da su na istoj su Skupštini donijete i odluke da se potpiše Sporazum za mirno rješenje svih regresnih predmeta, kojim se isplatilo Croatia osiguranju d.d. ukupni novčani iznos od 122.105,00 eura i da lovačka društva, udruge koje nemaju šteta, a solidarno učestvuju u plaćanju, imaju prednost za dobivanje novčanih sredstava koja se dodjeljuju putem natječaja iz sredstava lovozakupnine.
U 2023. IŽ nije osigurala sredstva za rješavanje „starih“ šteta, te je ukupno u 2023. isplaćeno od strane LSIŽ osiguravajućim društvima iznos od 9.870,23 eura.
Do sada je ukupno isplaćeno 207.332,5 eura od ukupno prikupljenih 213.286,05 eura te ostaje još 5.953,55 eura, sa napomenom da se isplaćuje glavnica po pravomoćnoj presudi, dok ostale troškove podmiruju lovačka društva.
Međutim, štete na divljači stradale na prometnicama, iako je problem ublažen potpisivanjem zajedničke police osiguranja za sva lovišta u RH i potpisivanjem Sporazuma sa pojedinim osiguravajućim kućama, i dalje su i 2023. bile problem koji je najviše opterećivao lovačka društva, jer sudske presude su uglavnom na štetu lovaca, a problem je to veći što su osiguravajuća društva slala regresne zahtjeve za naknadu štete, i pored što su pojedina društva osigurana kod njih.
U toku 2023. bilo je ukupno 708 udesa.
Na temelju Sporazuma o suradnji sa Lovačkim savezom Kopar iz Republike Slovenije, LSIŽ ostvaruje suradnju u obliku dogovora vezano za zajednički pristup gospodarenju divljači na graničnom području, kandidiranju zajedničkih međunarodnih projekata za uzgoj i zaštitu autohtonih vrsta divljači, kao i razmjena iskustva u organizaciji lovstva.
Zbog izmjena zakonskih normi, odnosno izmjene Zakona o lovstvu kojim je propisano da za lov više nije potrebno Uvjerenje sa položenim IPO, već je dovoljno da je pas čistokrvan i ima rodovnicu, prestao je interes lovaca za održavanje IPO, tako da tijekom 2023. u organizaciji LSIŽ-e održano dvije lovno-kinološke manifestacija za IPO.
Informacije radi do sada je ukupno održano 68 lovno-kinoloških manifestacija u organizaciji HLS-a sa ukupno izdanih 1031 Uvjerenja o uporabljivosti pasa za lov, i to 637 za goniče i 394 za ptičare.
U sklopu lovno-kinološkog kupa HLS-a, u organizaciji LSIŽ-a održan je u 23.09.2023. u lovištu „Buje“ 12. lovno-kinološki kup sv. Hubert, na kojem je ukupno je sudjelovalo 12 takmičara. Izabrana je ekipa za sudjelovanje u Zagrebačkoj županiji na državnom lovno-kinološkom kupu Sv. Hubert Hrvatskog lovačkog saveza.
U 2023. lovno-kinološki Kup LSIŽ-a za pse glasnog gona u radu na divlju svinju u gateru nije organiziran.
U organizaciji Povjerenstva za lovno streljaštvo 24. 06. 2023. u Taru održano je 28. Županijsko prvenstvo u lovnom streljaštvu odnosno 11. natjecanje u lovačkom trapu i sedmo natjecanje u lovačkom parkuru, kao i 20. natjecanje u pripremanju jela od divljači.
U lovištu „Ćićarija“. u lovačkom društvu „Ćićarija“ Lanišće u Danama 08. 07. 2023. u sklopu Lovnog ureda Buzet održano je deseto natjecanje u gađanju puškama sa užlijebljenim cijevima na metu srnjaka i prvo natjecanje u metu divlje svinje, na kojem su sudjelovale ekipe svih 7 Lovnih ureda te gosti iz Slovenije i Policijske uprave Istarske. Po interesu lovaca to se pokazalo kao dobro prihvaćena lovačka manifestacija koja sigurno doprinosi ciljevima zajedničkog projekta „Siguran lov“. koji se provodi sa Policijskom upravom Istarskom. Koristim ovu priliku da se zahvalim na dosadašnjoj dobroj suradnji sa svima u Policijskoj upravi Istarskoj i nadam se da će se ta suradnja i dalje razvijati.
Ukupno je u streljaštvu u 2023. na takmičenju u gađanju sudjelovalo 65 lovaca.
Isto tako ekipa LSIŽ sudjelovala na državnom prvenstvu HLS-a u streljaštvu koje je održano u Bzenici.
U Lindaru u 2023. nije organiziralo natjecanje u gađanju mete vepra u trku
Štete na poljoprivrednim kulturama od divljih svinja i dalje su bile velike, te je potrebno i dalje poduzimati sve zakonom propisane radnje od strane lovoovlaštenika ali isto tako to treba tražiti od vlasnika zemljišta. Naročito je velik problem u područjima blizu državne granice sa Republikom Slovenijom gdje divljač tijekom noći dolazi čak i u neposrednu blizinu kuća gdje radi štetu na poljoprivrednim kulturama, i vraća se nazad. Lovoovlaštenicima na tom području su značajno smanjene mogućnosti gospodarenja sa divljom svinjom kao i efektnom smanjenju šteta obzirom da nije moguće koristiti lovačko oružje na udaljenosti 100 odnosno 300 metara od naselja.
Pojedine lovačke udruga postižu dogovore sa vlasnicima zemljišta na način da im kupi električne pastire i da onda vlasnici zemljišta određeni broj godina ne potražuju naknadu štete na poljoprivrednim kulturama, što je hvalevrijedno i može biti poticaj i drugima da na taj način pokušaju riješiti sve veće štete od divljači na poljoprivrednim kulturama.
Ogromnu pomoć u uspješnom funkcioniranju LD –U, a time i Saveza kao njihove zajednice u kontinuitetu pruža Fond za unapređenje i razvoj lovstva LSIŽ.
Navedena financijska sredstva su udružena sa županijskim Fondom za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre temeljem Ugovora između Istarske županije i LSIŽ.
Od osnivanja 1999. godine do zaključno sa 31.12.2023. u Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre uplaćeno je 678.403,61 eura. Od 2020. nadalje, sredstva su korištena za podmirenje šteta osiguravajućim društvima od naleta vozila na divljač.
Lovačkim društvima ukupno je do sada dodijeljeno 43 kredita u iznosu 772.810,60 eura, od toga otplaćeno je 37 kredita u iznosu od 624.460,76 eura glavnice, te je jedan prisilno otplaćeno u iznosu od 8.626,98 eura glavnice.
Ukupno su otplaćena 38 kredita u iznosu 633.087,74 eura (glavnica, kamata i zatezna kamata).
Iz podnesenog izvješća može se zaključiti da je suradnja sa tijelima i pravnim osobama u Republici Hrvatskoj bila više nego zadovoljavajuća, a posebno suradnja sa Istarskom županijom koja financijski podupire sve programe i aktivnosti vezanih za lovstvo.