Uvijek a i danas za ozbiljan i učinkovit rad bilo kakve organizacije nužna je novčana i druga imovinska sigurnost. Stoga je 1999. Savez osnovao Fond za unaprjeđenje i razvoj lovstva“. Taj Fond počiva na solidarnosti svih članica i Ugovorom sa Istarskom županijom uz glavno načelo „zajedno smo jači“. Fond danas raspolaže sa kreditnim potencijalom od 8.500.000,00 kn koji su stalno na korištenju članicama Saveza kroz odobrene povoljne kredite radi ostvarivanja njihovih projekata. Tim sredstvima, osim izgradnje lovačkih domova, opreme, strojeva i slično sredstvima Fonda se jamči za plaćanje lovozakupnine svim članicama Saveza za njihova zajednička lovišta.
U današnje vrijeme razvoja poduzetništva do izražaja mora doći i dolazi bavljenje lovnim turizmom, valorizacija divljačine i svega što lovstvo, kao plemenita a ujedno i gospodarska djelatnost, može dati.
Navođenje lovnog turizma nije samo govorna fraza već realna mogućnost i šansa za razvoj i očuvanje lovstva u ovom obliku, te lovnog gospodarstva u cjelini. U Istru godišnje prosječno dolazi 1.700 lovaca turista, od kojih gotovo 95 % dolaze iz Italije i koji značajno doprinose produžetku turističke sezone i izvan ljetnih mjeseci.
U vrijeme razvoja lovnog turizma 60. tih godina prošlog stoljeća, u Istarskim lovištima je prevladavala sitna divljač od kojih je najinteresantnija za lovni turizam bila poljska jarebica. Promjenom načina obrade poljoprivrednih površina dolazi do velikog smanjenja te vrste divljači, ali se kroz povećanje šumskog područja povećao i broj šljuka u preletu, i tako je šljuka do današnjih dana postala primat u lovnom turizmu u Istarskim lovištima.
Daljnje povećanje krupne divljači će sigurno u budućnosti dovesti do promjena u obavljanja lovnog turizma.
Savez ima učinkovitog učešća u mijenjanju lovnog zakonodavstva organiziranjem i provođenjem rasprava o promjenama Zakona o lovstvu i drugih propisa sa svim članicama Saveza.
Najznačajnija inicijativa na razini Hrvatskog lovačkog saveza je potpisivanje zajedničke police osiguranja za naknadu šteta naletom vozila na divljač za područje cijele Republike Hrvatske, čime se spašavaju ovlaštenici prava lova od sigurnog stečaja.
U suradnji sa Policijskom upravom Istarskom provodi se projekt “Siguran lov” u cilju sigurnog korištenja lovačkog oružja u lovu kao i ponašanja ostalih sudionika u lovištu za vrijeme lova.
Praktički izvedba ovog programa provodi se kroz različite streljačke aktivnosti kao što su natjecanje u lovačkom trapu i parkuru, gađanju puškama sa užlijebljenim cijevima na metu srnjaka i natjecanje u gađanju mete vepra u trku.
Osim aktivnostima u lovnom streljaštvu, jedna od aktivnosti kojoj pridajemo dovoljno pažnje je lovna kinologija. U našim lovovima svjedoci smo izvrsnih vještina lovaca od pucanja bez nepotrebnog ranjavanja i gubitka divljači do lijepog ponašanja i sportskog duha u lovu, jer najveći pratitelj lovca je njegov lovački pas koji izvrsno radi zbog čega i organiziramo lovno kinološka natjecanja.
Zajedno sa Hrvatskim lovačkim savezom provodi se obuka pripravnika za polaganje lovačkog ispita, čime se želi da se kroz lovačko obrazovanje stekne odgovorno ponašanje u poštivanju lovačkih zakona i pravila, prvenstveno sa svrhom da se umanji broj nesreća u lovu i da se stvori iskusnog i pouzdanog lovca koji će svoje pozitivno lovačko iskustvo prenositi na mlade i tako osigurati nastavak lovačkih običaja i tradicije respektirajući ostale lovce i prirodu uopće.