U petak, 10. prosinca 2021. godine u Pazinu, u Hotelu „Lovac održana je redovna Skupština Lovačkog saveza Istarske županije pod predsjedanjem predsjednika Prekalj Graciana.
Skupštinu Saveza svojom prisutnošću uveličali su Vinko Pavlić dopredsjednik Hrvatskog lovačkog saveza i Vjekoslav Vukšić, predstavnik Policijske uprave Istarske, inače načelnik Policijske postaje Pula.
Skupština je imala i svečani karakter povodom 25. godišnjice osnivanja Lovačkog saveza Istarske županije.
Kako iz svima poznatih razloga u toku 2020. godine nije održana redovna izvještajna Skupština ove godine zastupnicima skupštine podnijeto Izvješće o radu Saveza za 2019. i 2020. godinu, Izvješće o financijskom poslovanju za 2019. i 2020, Izvješće Nadzornog odbora za 2019. i 2020, donesen je Programa rada Saveza za 2021. i 2022., te odluke o iznosu članarine za 2021. i 2022, upisnini u Lovački savez Istarske županije za 2021. i 2022., uplati namjenskih sredstava “Fondu za unapređenje i razvoj lovstva” za 2021. i 2022., financijskom planu Saveza za 2021. i 2022, financijskom planu Fonda za unapređenje i razvoj lovstva za 2021. i 2022.
Sva su izvješća jednoglasno prihvaćena i odluke jednoglasno donesene.
Graciano Prekalj podnio je izvještaj o radu Lovačkog saveza Istarske županije za 2019. i 2020. te istaknuo da je u 2019. Savez sa svojih 38 lovačkih udruga-društava, imao 3.798 lovaca i 23 lovačkih pripravnika od kojih je lovački ispit uspješno položilo njih 20, a u 2020. Savez je imao 3.795 lovaca, 30 pripravnika od kojih su ispit položili svi, te je položio i jedan kandidat za lovočuvara.
Nije organiziran ispit za ocjenjivače trofeja zbog nedovoljnog broja kandidata.
Obzirom na mali broj prijavljenih lovačkih pripravnika, predavanja i lovački ispit organizirani su u Lovnom uredu Poreč i to u lipnju 2019. te u dva navrata u lipnju i prosincu u 2020.
U cilju popularizacije lovstva i davanja pravog značaja lovačkom članstvu organizirano je svečano uručivanje lovačkih diploma novim lovcima u Buzetu.
Lovački savez Istarske županije ima ukupno 204 lovca sa položenim lovočuvarskim ispitom, od kojih 77 posjeduje lovočuvarsku iskaznicu i značku, a imamo i ukupno 91 ocjenjivača trofeja, te je u HLS osposobljeno ukupno u 140 lovnika i izdano 110 iskaznica i znački.
U toku 2019. Izvršni odbor Saveza je održao 5 sjednica, a u toku 2020. održane su 4 sjednice. i daleko više neformalnih savjetovanja i sastanaka članova IO međusobno, kao i sa članovima povjerenstava i drugih tijela Saveza. Na sjednicama IO donašane su Odluke i zauzimani stavovi u cilju izvršenja odredaba Statuta i drugih Odluka Skupštine te ostvarenja ciljeva i poslova Saveza.
Vrijedno je spomenuti da je u Puli 03.11.2019. održana centralna nacionalna proslava sv. Huberta. Nakon što je analiziran svaki detalj organizacije, bez lažne skromnosti može se zakljućiti da je organizacija bila na zavidnom nivou, besprijekorno organizirana, te da smo zasigurno opravdali povjerenje dano nam od Hrvatskog lovačkog saveza za obilježavanje 10. jubilarne proslave.
Ujedno u toku 2019. godine lovačka društva putem Lovačkog saveza Istarske županije uplatila su 500.000,00 kn u Hrvatski lovački savez za podmirenje dijela troškova u nacionalnoj polici za osiguranje od naleta vozila na divljač.
Kako je mnogim lovačkim društvima prijetio stečaj, a moguća i likvidacija, u toku 2020. godine na izvanrednoj Skupštini donijeta je odluka da lovačka društva, članice Saveza, solidarno na račun LSIŽ uplate namjenska sredstva za sporazumno rješavanje regresnih zahtjeva šteta u prometu, u visini iznosa koji je u 2019. godini ugovoren između članica Saveza i Hrvatskog lovačkog saveza na ime sufinanciranja nacionalne police za štete u prometu, po istom modelu i u istom iznosu kao 2019.
Do sada je uplatilo 35 LD, dok tri LD još nisu uplatila.
Nadalje, na istoj su Skupštini donijete i odluke da se potpiše Sporazum za mirno rješenje svih regresnih predmeta, kojim bi se isplatilo Croatia osiguranju d.d. ukupni novčani iznos od 920.000,00 kn, da lovačka društva, udruge koje nemaju šteta, a solidarno učestvuju u plaćanju, imaju prednost za dobivanje novčanih sredstava koja se dodjeljuju putem natječaja iz sredstava lovozakupnine, te da se nastave pregovori sa ostalim osiguravajućim kućama za rješavanje potraživanja prema lovačkim društvima. Na temelju zahtjeva LSIŽ u 2020. IŽ osigurala iznos od 500.000,00 kn za rješavanje „starih“ šteta.
Međutim, štete na divljači stradale na prometnicama iako je problem ublažen potpisivanjem zajedničke police osiguranja za sva lovišta u RH i potpisivanjem Sporazuma sa pojedinim osiguravajućim kućama, i dalje su u 2019. i 2020. bile problem koji je najviše opterećivao Lovačka društva, jer su sudske presude uglavnom na štetu lovaca, a problem je to veći što su osiguravajuća društva slala regresne zahtjeve za naknadu štete, i pored što su pojedina društva osigurana kod njih.
U toku 2019. bilo je ukupno 472 naleta a toku 2020. ukupno 461 nalet.
Lovački savez Istarske županije ima zaposlenog profesionalnog tajnika čiji su poslovi i zadaci utvrđeni Statutom i drugim aktima Saveza. Od sredine 2005. godine, uredski prostori sa cjelokupnom dokumentacijom Saveza nalaze se u Lovačkom domu LD “Zec” Poreč na Stanciji Kaligari 50 kod Žbandaja, gdje se u odgovarajućim uvjetima obavljaju tajnički, kao i svi ostali poslovi za potrebe Saveza.
Tijekom 2019. i 2020. su putem LSIŽ nakon usklađenja od strane HLS-a izdane propisane lovačke iskaznice za sve lovce članove lovačkih udruga, kojima je lovačka iskaznica istekla, a isto tako izdano je 1.814 lovačkih iskaznica za inozemne lovce u 2019. i 1.360. iskaznica u 2020.
Na temelju Sporazuma o suradnji sa Lovačkim savezom Kopar iz Republike Slovenije ostvaruje se suradnja u obliku dogovora vezano za zajednički pristup gospodarenju divljači na graničnom području, kandidiranju zajedničkih međunarodnih projekata za uzgoj i zaštitu autohtonih vrsta divljači, razmjena iskustva u organizaciji lovstva.
Isto tako naglasio je Prekalj, moram spomenuti odličnu suradnju sa Primorsko-goranskim lovačkim savezom i njezinim udrugama sa kojima graničimo kao i svim ostalim udrugama te se ovom prilikom želim zahvaliti svima koji doprinose toj suradnji.
Tijekom 2019. u organizaciji HLS-a za polaganje IPO na području LSIŽ-e održane su dvije lovno-kinološke manifestacije, te izdano ukupno 18 uvjerenja o uporabljivosti pasa za lov, i to 10 za goniče i 8 za ptičare.
Do sada je ukupno održano 66 lovno-kinoloških manifestacija u organizaciji HLS-a sa ukupno izdanih 997 Uvjerenja o uporabljivosti pasa za lov, i to 610 za goniče i 387 za ptičare.
Zbog izmjena zakonskih normi prestala je zaintresiranost za polaganje ispita IPO.
U sklopu lovno-kinološkog kupa HLS-a, u organizaciji LSIŽ-a održan je u 2019. u lovištu „Kršan“ deveti lovno-kinološki kup sv. Hubert, na kojem je ukupno je sudjelovalo deset takmičara. Izabrana je ekipa za sudjelovanje u Biogradu na moru na državnom lovno-kinološkom kupu Sv. Hubert Hrvatskog lovačkog saveza, a Lovačko društvo provelo je besprijekornu organizaciju ove manifestacije.
U 2019. održan je i deveti lovno-kinološki Kup LSIŽ-a za pse glasnog gona u radu na divlju svinju u Gateru u Vranju na području Lovnog ureda Pazin gdje je sudjelovalo šest pasa, a manifestacija je isto tako besprijekorno organizirana. Naša ekipa također je sudjelovala na državnom natjecanju u organizaciji HLS-a.
U organizaciji Povjerenstva za lovno streljaštvo u 2019. U Vodnjanu održano je 24. Županijsko prvenstvo u lovnom streljaštvu u disciplini trap, odnosno sedmo natjecanje u lovačkom trapu i 16. natjecanje u spremanju lovačkih jela.
U 2020. u Taru održano je 25. Županijsko prvenstvo u lovnom streljaštvu u disciplini trap, odnosno osmo natjecanje u lovačkom trapu i četvrto natjecanje u lovačkom parkuru te 17. natjecanje u spremanju lovačkih jela.
Po šesti puta u 2019. te po sedmi puta u 2020. u lovištu „Ćićarija“ u Lovačkom društvu Ćićarija Lanišće u Danama u sklopu Lovnog ureda Buzet održano je natjecanje u gađanju puškama sa užljebljenim cijevima na metu srnjaka na kojem su sudjelovale ekipe svih 7 Lovnih ureda te gosti iz Slovenije, LS Primorsko goranske županije i Policijske uprave Istarske. Po zanimanju lovaca to se pokazalo kao dobro prihvaćena nova lovačka manifestacija koja sigurno doprinosi ciljevima zajedničkog projekta sa Policijskom upravom Istarskom „Siguran lov“. Koristim ovu priliku istaknuo je Prekalj, da se zahvalim na dosadašnjoj dobroj suradnji sa Policijskom upravom Istarskom sa nadom se da će se ta suradnja i dalje razvijati.
Isto tako naša ekipa je sudjelovala na državnom prvenstvu HLS-a u trapu koje je održano u Bzenici gdje je naša ekipa postigla dobar rezultat.
U Lindaru u 2019. po četvrti se puta organiziralo natjecanje u gađanju mete vepra u trku na kojem su takođe sudjelovale ekipe svih 7 Lovnih ureda te ekipe LS Primorsko goranske županije i Policijske uprave Istarske. I ova se manifestacija po zanimanju lovaca pokazala kao dobro prihvaćena nova lovačka manifestacija koja sigurno doprinosi ciljevima zajedničkog projekta sa Policijskom upravom Istarskom „Siguran lov“.
Štete na poljoprivrednim kulturama od divljih svinja i dalje su bile velike, te je potrebno poduzimati sve zakonom propisane radnje od strane lovoovlaštenika ali isto tako to treba tražiti od vlasnika zemljišta. Naročito je velik problem u područjima blizu državne granice sa Republikom Slovenijom gdje divljač tijekom noći dolazi čak i u neposrednu blizinu kuća gdje radi štetu na poljoprivrednim kulturama, i vraća se nazad. Lovoovlaštenicima na tom području su značajno smanjene mogućnosti gospodarenja sa divljom svinjom kao i efektnom smanjenju šteta obzirom da nije moguće koristiti lovačko oružje na udaljenosti 100 odnosno 300 metara od naselja.
U zadnje vrijeme više lovačkih udruga postiže dogovore sa vlasnicima zemljišta na način da im kupi električne pastire i da onda vlasnici zemljišta određeni broj godina ne potražuju naknadu štete na poljoprivrednim kulturama, što je hvalevrijedno i može biti poticaj i drugima da na taj način pokušaju riješiti sve veće štete od divljači na poljoprivrednim kulturama.
Ogromnu pomoć u uspješnom funkcioniranju LD –U, a time i Saveza kao njihove zajednice u kontinuitetu pruža naš Fond za unapređenje i razvoj lovstva. Kao i prethodnih godina i u 2019. godini LSIŽ je osigurao financijska sredstva u iznosu od 250.000,00 kn za Fond za unapređenje i razvoj lovstva, a u 2020. ukupno 100.000,00.
Navedena financijska sredstva su udružena sa županijskim Fondom za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre temeljem Ugovora između Istarske županije i LSIŽ.
Od osnivanja 1999. godine do zaključno sa 31.12.2020. Fond za unapređenje i razvoj lovstva je od Lovačkih udruga oprihodovao 1.672.753,87 kuna a temeljem Ugovora sa Istarskom županijom daljnjih 3.815.000,00 kuna. U Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre do sada je uplaćeno 4.871.432,00 kuna.
Posebno treba naglasiti da su sve članice Saveza od Fonda dobile garanciju plaćanja lovozakupnine prema Istarskoj županiji u skladu sa Zakonom o lovstvu, čime im je omogućeno da uštede značajna financijska sredstva.
Lovačkim društvima u toku 2019. dodijeljen je jedan kredit u iznosu od 350.000,00 kn, a u toku 2020. takođe jedan kredit u iznosu 400.000,00 kn, a ukupno je do sada dodijeljeno 42 kredita u iznosu 5.770.000,00 kn, od toga otplaćeno je 32 kredita u iznosu od 3.765.000,00 kn.
Dosadašnja suradnja sa tijelima i pravnim osobama u Republici Hrvatskoj je bila više nego zadovoljavajuća. Ovom prilikom ipak moram istaknuti odličnu suradnju kao i razumijevanje Istarske županije za sve programe i aktivnosti koje financijski podupire pa joj se ovom prilikom u svoje i u vaše ime najtoplije zahvaljujem.
Kako u vezi lovišta tako i po svim ostalim pitanjima koja su važna za lovce, lovačke udruge i savez izuzetno je dobra i plodonosna suradnja i sa Ministarstvo poljoprivrede te MUP-Policijskom upravom Istarskom koja pokazuje da se može raditi zakonito a ujedno na zadovoljstvo i korist lovaca te se i Ministarstvima u to ime ovim putem zahvaljujem, kao i medijima – Glasu Istre, Lovačkom vjesniku, Dobroj kobi, te TV i radio postajama i svim ostalima na vrlo dobroj suradnji radi značajnog doprinosa informiranju javnosti o aktivnostima lovaca.
Želim spomenuti, rekao je Prekalj da postoje i brojne ostale aktivnosti članova Izvršnog odbora Saveza, lovnih ureda, Predsjednika, Potpredsjednika, Tajnika, Nadzornog odbora, Povjerenstava koje su provođene tijekom 2019. i 2020. godine u cilju zadovoljenja potreba lovačkih udruga, a time i naših lovaca, a nisu posebno isticane u ovom Izvještaju.
Osim toga problematika i aktivnosti Saveza, njegovih članica i lovaca su daleko širi nego što ih može obuhvatiti bilo koji izvještaj, pa ih tako nije bilo moguće sve navesti ni u ovom izvještaju koji je imao namjeru obuhvatiti ono najvažnije.
Na kraju se Prekalj još jedanput zahvalio svima koji su na bilo koji način doprinijeli radu saveza te pozvao sve članove Skupštine Saveza, lovačke udruge, tijela državne uprave i lokalne samouprave, ostale pravne i fizičke osobe od interesa za razvoj lovstva u Istarskoj županiji na aktivno sudjelovanje u budućem radu saveza.