Pregovori sa osiguravajućim kućama vezano za regresne zahtjeve prema lovačkim društvima
Odlukom izvanredne Skupštine lovačkog saveza Istarske županije neka od lovačkih društava neće završiti u stečaju, a samim time i ostati bez lovišta. Solidarnost lovačkih društava ni ovaj puta nije zakazala.
Naime o čemu se radi. Opće poznata je stvar za koju i vrapci na grani znaju da su lovačka društva ne samo u Istri već u cijeloj Hrvatskoj ta koja plaćaju štete nastale naletom vozila na divljač, usprkos što nisu vlasnici divljači, što ceste i naselja nisu lovišta, što enduro vozači, tartufari i drugi koji se kreću po lovištu, uznemiravanjem divljači utječu u ne malom broju na broj nezgoda.
Sudske presude su uvijek tako „pravične“ da su uvijek na štetu lovaca, a ne smijemo zaboraviti da smo se borili za pravnu državu da tako i bude.
Gomilanjem presuda na štetu lovačkih društava, za “stare“ štete nastale prije sklapanja nacionalne police sa ne malim iznosima, koji su svaki dan rasli zbog kamata i sudskih troškova, ovrhe i blokirani računi bile su okidač u Lovačkom savezu Istarske županije da se moraju poduzeti koraci da se pokušaju spasiti lovačka društva koja zbog duga mogu završiti u stečaju.
Moramo priznati da zahvaljujući Hrvatskom lovačkom savezu i resornom Ministarstvu nacionalna polica mnoge udruge je spasila, jer da ista nije sklopljena dugovanja bi bila puno veća.
Nakon uvida, da samo Croatia osiguranje d.d. kao najveći vjerovnik ima novčano potraživanje prema 17 lovačkih društava – udrugama za „stare“ štete koje su nastale prije sklapanja nacionalne police, sa danom 28.08.2020. u iznosu od 1.807.918,71 kn, uračunato (glavnica, zatezna kamata, parnični trošak) pristupilo se pregovorima sa Croatia osiguranjem.
Nakon nekoliko održanih sastanaka, predloženo je da Croatia osiguranje d.d. i Lovački savez Istarske županije u ime i za račun svojih članica lovačkih društava i lovačkih udruga zaključe Sporazum za mirno rješenje svih regresnih predmeta, kojim bi se isplatilo Croatia osiguranju d.d. ukupni novčani iznos od 920.000,00 kn u roku dvije godine. Time bi lovačka društva bila oslobođena plaćanja štete po tim predmetima i ne bi se dalje vodio postupak, a Croatia osiguranju d.d. bi uplatom iznosa od 920.000,00 kn bilo namireno njezino cjelokupno potraživanje.
Međutim, sve ovo teško bi bilo realizirati da nije bilo razumijevanja i dobre volje Istarske županije i resornog Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo, koji će u iznosu od 500.000,00 kn iz proračuna za ovu godinu sudjelovati u rješavanju šteta od divljači, a lovačka društva, njih ukupno 38 solidarno bi uplatila po istom modelu i u istom iznosu kao i prethodne godine kada su uplatila 500.000,00 kn namjenskih sredstava za uplatu nacionalne police, za podmirenje dijela iznosa iz Sporazuma sa Croatia osiguranjem i ostalim osiguravajućim društvima.
Planira se da se u plan proračuna Istarske županije i druge godine uvrsti isti iznos, jer po dobivenim podacima sva ostala osiguranja i privatne osobe potražuju cca iznos od 1.800.000,00 kn, a tu spadaju i lovačka društva koja nisu obuhvaćena ovim sporazumom.
Naglašeno je da bi lovačka društva, udruge koje nemaju šteta, a solidarno učestvuju u plaćanju, imala prednost za dobivanje novčanih sredstava koja se dodjeljuju putem natječaja iz sredstava lovozakupnine.
To su sve na izvanrednoj Skupštini Lovačkog saveza Istarske županije obrazložili Graciano Prekalj, predsjenik Saveza i Ezio Pinzan pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo.
Na samoj skupštini na kojoj je bilo prisutno 42 delegata od ukupno 43, nakon dosta konstruktivnih rasprava pristupilo se glasovanju, te je donijeta Odluka uz jedan suzdržani glas, da se potpiše Sporazum i da lovačka društva po istom modelu kao i prethodne godine, uplate na račun LSIŽ iznos od 500.000,00 kn za podmirenje iznosa iz Sporazuma.
Nakon ovoga slijede pregovori sa ostalim osiguravajućim kućama, sa nadom da će se i s njima postići dogovor.